Van Büyükşehir Belediyesi Zelzele Bölgesinde Var Gücüyle Çalışıyor

Van Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş merkezli yaşanan zelzelelerin birinci gününden itibaren zelzele bölgesinde ağır bir çalışma yürütüyor.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Ozan Balcı’nın uyumunda zelzelenin yaşandığı 6 Şubat tarihinden itibaren afetten etkilenen vatandaşların yanında olan Büyükşehir Belediyesi, 6 Şubat ile 19 Şubat tarihleri ortasındaki 14 günlük faaliyetlerini paylaştı. 

Arama-kurtarmadan, lojistik takviyeye, yardım dağıtımından, cenaze nakil süreçlerine,  psikososyal dayanaktan, çadır ve konteyner kentlerin altyapısı ve kurulumuna kadar her alanda canla başla çalışan Büyükşehir Belediyesi grupları, sarsıntılardan etkilenen vatandaşların yaralarının sarılması için geceli gündüzlü çalışıyor.

İki haftalık süreçte Büyükşehir Belediyesi’nden 946 işçi görevlendirilirken, mevcutta 395 işçi, 359 iş makinesi ve araç ile çalışmalar aralıksız bir biçimde devam ediyor.

ARAMA-KURTARMA TAKIMLARIMIZ 67 VATANDAŞIMIZI ENKAZLARDAN SAĞ OLARAK KURTARDI

İlk etapta görevlendirilen 26 kişilik arama kurtarma grubumuz, 11 enkaz alanında çalışma yaparak, 17 vatandaşımızı sağ olarak kurtardı. Daha sonra Malta ve Filistin arama kurtarma grupları ile yapılan ortak çalışmalar sonucunda ise enkazlardan 50 vatandaşımız daha sağ olarak kurtarılırken, 70 vatandaşımızın ise cansız vücuduna ulaşıldı. Büyük bir özveriyle yapılan çalışmalar sonucunda toplamda enkazlardan 67 vatandaşımız sağ olarak kurtarılarak hastanelere nakli sağlandı.

134 BİN 760 YARDIM KOLİSİNİ ZELZELEDEN ETKİLENEN VATANDAŞLARIMIZA ULAŞTIRDIK

Bir yandan yardım çalışmalarını sürdüren Van Büyükşehir Belediyesi, bir yandan gelen yardımları afetzede vatandaşlarımıza ulaştırmak için adeta vakitle yarıştı. Malatya’da, 62 Pick-up ile 3 bin 749 ring seferi yapan takımlar, 134 bin 760 yardım kolisini afetzede vatandaşlarımıza ulaştırdı. Büyük bir fedakârlıkla çalışan işçilerimiz ayrıyeten 238 TIR, 5 kamyon ile 8 kamyonet yardım gerecini de depolara boşaltarak, vatandaşlara vaktinde ulaşmasını sağladı.

53 TIR GEREÇ SARSINTI BÖLGESİNE GÖNDERİLDİ

Depremden etkilenen vatandaşlarımız için adeta seferlik ilan eden Büyükşehir Beledisi, inşaat materyali, paklık, besin, tüketim materyali, giysi, konteyner, battaniye, yatak, bebek gereksinim ve bayan gereksinim gereçleri, çadır, kefen, tabut, branda, soba, ısıtıcı, seyyar WC ve kırtasiye materyallerinden oluşan 53 TIR yardımı Malatya’daki vatandaşlarımıza ulaştırdı.

18 FARKLI NOKTADA SICAK YEMEK VE ÇORBA DAĞITIMI YAPILIYOR

Depremin birinci gününden itibaren bölgeye gönderilen taşınabilir aşevi TIR’ı ve çorba dağıtım araçlarıyla zelzeleden etkilenen vatandaşlarımıza 18 farklı noktalarda 187 bin 500 kişilik çorba dağıtımı, 10.000 adet kumanya, 5.000 adet meyve suyu ile 5.000 adet kek dağıtımı yapıldı. Halihazırda 11 noktada çorba dağıtımı devam ederken, Malatya’daki Geri Gönderme Merkezi’ne kurulan çay konutunda de günlük 1000 kişilik çay ikramı yapılıyor.

CENAZE NAKİL SÜREÇLERİ YAPILIYOR

Depremlerden sonra en zorunlu gereksinimlerden biri olan cenaze nakil süreçlerini de gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, 12 cenaze nakil aracı ile Malatya merkezde 275, Malatya’dan vilayet dışına 31 cenazenin nakli gerçekleştirdi. Ayrıyeten Kahramanmaraş vilayetinden Van’a 1 cenazenin nakli ve Adıyaman merkezde 134, Adıyaman’dan vilayet dışına ise 17, Hatay merkeze 5, Hatay vilayetinden Van’a ise 3 cenazenin nakil süreci olmak üzere toplam 466 cenazenin nakil süreçleri yapılarak, cenazelerin vaktinde defnedilmesi sağlandı.

KONTEYNER, SEYYAR BANYO, SEYYAR WC TAŞIMA VE HEYETİMİ GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Arama-kurtarma çalışmalarının akabinde afetzede vatandaşların süreksiz yerleşimlerinin sağlanması ve mecburî gereksinimlerinin karşılanması için de var gücüyle çalışan belediye grupları, Stadyumdan konteyner kente 102 konteyner taşıma, 10 farklı noktaya 7 adet seyyar banyo, 12 adet seyyar WC heyetimi gerçekleştirerek, Van Su ve Kanalizasyon Yönetimi (VASKİ)  Genel Müdürlüğü eliyle çadır ve konteyner kentlerin altyapısının hazırlanması da  sağlandı.

ENKAZDAN ÇIKARILAN HAYVANLARIN DA TEDAVİLERİNİ YAPTIK

‘Her can bizim için değerlidir’ şiarıyla hareket eden Van Büyükşehir Belediyesi, sarsıntı Bölgesi Malatya’da 1364 sahipsiz sokak hayvanına yönelik aşı, antibiyotik, iç-dış parazit, besleme ve tedavi çalışmaları yaptı. Ayrıyeten vatandaşlarımıza ilişkin 129 küçükbaş, 27 büyükbaş, 46 kanatlı(tavuk-hindi) hayvanın aşıları ile antibiyotik ve vitamin tedavilerini yapan takımlar, 10 bin 100 kg mamayı sahipsiz sokak hayvanları için, 750 kg ekmeği yaban hayvanları için tabiata bırakırken, 112 sahipsiz sokak hayvanına cerrahi müdahalede bulunarak, tedavilerini yaptı.

KADIN ÇALIŞANIMIZ DE AFETZEDE VATANDAŞLARIMIZIN YANINDA

Kadın çalışanlarıyla de afetzede vatandaşların yanında olan Van Büyükşehir Belediyesi, bir yandan vatandaşlarımıza psikososyal dayanak sağlarken, bir yandan süreksiz barınma alanlarının paklık ve muhtaçlıklarını tespitini gerçekleştirdi. Bu kapsamda Çadır kent ve konteyner kentlerde kalan 57 bin 777 afetzede vatandaşımızın muhtaçlık listeleri hazırlanarak besin kolisi, paklık gereci, kıyafet, bebek maması, bebek bezi ve bayan hijyen materyalleri yardımı yapıldı.  Ayrıca Doğanşehir, Pütürge, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerinde bulunan vatandaşlarımıza da besin kolisi, paklık gereci, kıyafet, bebek maması, bebek bezi ve hijyen kitleri yardımı yapılıyor.

ENKAZ KALDIRMA ÇALIŞMALARINDA ETKİN OLARAK ÇALIŞIYORUZ

Deprem bölgesinde hayatın olağana dönmesi için de aralıksız çalışan gruplar, enkaz kaldırma çalışmalarını 35 kamyon, 7 Loder, 7 Ekskavatör ile yürütüyor. Arama-kurtarma çalışması tamamlanan ve savcılık tarafından müsaade verilen binaların enkazlarını kaldırılması için titiz bir yürüten belediyeye ilişkin iş makineleri çok sayıda noktada enkaz kaldırma çalışmalarına aralıksız bir biçimde devam ediyor.

DEPREM BÖLGESİNDE ARAÇ SEVK VE UYUM MERKEZİ KURDUK

Deprem bölgesindeki Malatya’da kurulan araç sevk ve uyum merkezimizce 475 aracın sevk ve koordinesi sağlandı. 9 adet Kent içi kamyonet ile kömür ve odun dağıtımı yapılırken, Mersin, Elazığ, Van, Tokat, Ankara ve Bitlis vilayetlerine de 523 depremzede vatandaşımızın taşınması sağlandı. Ayrıyeten Malatya’da Van Valiliği uyumunda, Beydağı konteyner kentinde depremzedelere fiyatsız ulaşım dayanağı sağlanarak, Büyükşehir Belediyesine ilişkin araçlarla Vilayet Göç Yönetimi (Beydağı Konteyner Kenti) önünden başlayıp kent merkezi ve AFAD/OSB’ye karşılıklı olarak saat başı fiyatsız olarak seferler düzenlenmektedir.

DEPREM BÖLGESİNDE MİSYON YAPAN ARAÇLARIN BAKIM-ONARIMI YAPILIYOR

Malatya’da kurduğumuz bakım-onarım atölyesinde, enkaz kaldırma, koteyner kent kurma ve yardım çalışmalarında vazife alan iş makinesi ve araçların tamirlerini yaparak, yakıt gereksinimlerini karşılanıyor. Bu kapsamda atölyemizde 14 günlük müddette 277 iş makinesi ve aracın lastik, mekanik, elektrik arızaları ve bakım tamiri yapılarak, 475 araca ise 126.000 litre akaryakıt ikmali yapıldı.

Ayrıca Büyükşehir Belediyesi ve öteki kamu kurumlarından 104 inşaat mühendisi de zelzele bölgesi Malatya vilayet merkezi ve kırsal mahallelerde hasar tespit çalışması yapıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın