Uğur Mumcu Saray’da Anıldı

Türkiye basının özgür kalemi Uğur Mumcu, 30’uncu mevt yıldönümünde Saray’da isminin yaşatıldığı Uğur Mumcu Parkı’nda heykelinin önünde anıldı.

UĞUR MUMCU HEYKELİ’NE KARANFİLLER BIRAKILDI
Bundan 30 yıl evvel alçakça bir taarruzla hayattan koparılan araştırmacı gazeteci müellif Uğur Mumcu, vefatının yıl dönümünde Saray’daki Uğur Mumcu Heykeli’nin önünde anıldı. Uğur Mumcu’yu anma programı 24 Ocak Salı günü Uğur Mumcu Heykeli’ne karanfil bırakılması ile başladı. Uğur Mumcu anma aktifliğine Cumhuriyet Halk Partisi Saray İlçe Lideri Akın Aytaç, Saray Belediye Lideri Özgen Erkiş, Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Vilayet Lider Yardımcısı Abdül Taşyasan, Cumhuriyet Halk Partisi Saray İlçe Bayan Kolları Lideri Zeliha Sevinçli ve İdaresi, Cumhuriyet Halk Partisi Saray İlçe Gençlik Kolları Lideri Alper Çarıkçı ve İdaresi, Saray Belediye Lider Yardımcısı Fuat Ünal, Atatürkçü Fikir Derneği Saray Şubesi Lideri Metin Durak, Saray Kent Kurulu Lideri Mehmet Bilecen, Saray 2009-2014 Belediye Lideri Nazmi Çoban, Belediye Meclis Üyeleri ve Uğur Mumcu dostları katıldı.
AYTAÇ: “MUMCU ÖZGÜRLÜĞÜN SİMGESİ, CUMHURİYETİN SESİ OLMUŞTUR”
Uğur Mumcu anma programında konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Saray İlçe Lideri Akın Aytaç, şunları söyledi:
“24 Ocak çok özel bir gündür. Aydınlanmanın öncülerinden olan gazeteci muharrir Uğur Mumcu’yu 24 Ocak 1993’te hain bir taarruz sonucu kaybettik. Bence yalnızca Türkiye’de değil, dünyada gazeteciliği örnek alacak gazeteci dediğiniz vakit birinci önde sayılacak birinin katledilişinin yıldönümüdür. Atatürk ihtilallerine ve Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı tehlikeli olan bütün kümelerle uğraş etmiştir. Katledilişinin akabinde Uğur Mumcu geride onurlu bir ömür, prensipli ve dürüst gazetecilik, bu uğurda feda edilmiş bir hayat ve hala günümüze ışık tutan ölümsüz eserler bırakmıştır. O, ömrü boyunca herkes için ve her yerde demokrasiyi, emeği, çalışanın hakkını savundu. Sömürüye, soyguna, talana, şiddete, din tüccarlarına karşı çıktı. Laikliği, bilimi ve demokrasiyi savundu. Barıştan yana oldu.  Hayatını toplumun gerçekleri öğrenmesine adayan doğruların üzerine korkusuzca giden Mumcu, özgürlüğün simgesi, Cumhuriyetin sesi olmuştur. Onun bir araştırmacı gazeteci düşünür olarak üstünde durduğu hususların, yaptığı çalışmaların günümüz için ne kadar aydınlatıcı olduğunu bugün daha da âlâ anlıyoruz.

Ben Atatürkçüyüm, ben Cumhuriyetçiyim, ben laikim, ben antiemperyalistim, ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım.  Ben insan hakları savunucusuyum. Ben terörün karşısındayım, ben yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım. Dün sabaha kadar araştırarak yazdığım hiçbir mevzuyu yalanlayamadınız. Öyleyse vurun, parçalayın. Her parçamdan beni aşacaklar doğacaktır.

Yılmamış, yıldırılamamış tüm demokrasi şehitlerimize bizlere kattıkları için teşekkür ediyor, özgürlüğü ve hukukun üstünlüğünü savunan yiğit kalem Uğur Mumcu’yu 30. Mevt yıldönümünde hürmet ve hasretle anıyorum.”
ÇOBAN: “BU ÜLKEDE DEMOKRASİ GÜÇLERİ KAZANACAK, UĞUR MUMCU’LAR KAZANACAK”
Programda kelam alan 2009-2014 Saray Belediye Lideri Nazmi Çoban, “Uğur Mumcu, bizlere bir kutup yıldızı üzereydi. Emperyalizme, faşizme karşı tam bağımsız Türkiye’nin savunucusuydu. Geçmişten bugünü bile gören müellifimiz, aydınımızdı. O günlerde daha tarikat, siyaset, mafya üçgeni biçiminde emperyalizmin ülkemize dayattığı gericiliği, bağnazlığı ve bölücülüğü gördü.  Emperyalizmin ülkemizi düşürmek istediği tuzağı o günlerde gören bir aydınımızdı. Onlar Uğur Mumcu’yu seçerken boşuna seçmediler. Uğur Mumcu, nitekim ülkeyi aydınlatan bir aydındı ve bizler de onun yolundan gayretinde yer alan yoldaşlarıyız.  Gençleşmeliyiz, daha çoğalmalıyız ve yeni yeni insanlara Cumhuriyetçi kitlelere ulaşmak zorundayız.

Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en güçlü sürecinden geçiyor. Önümüzdeki süreç bir iktidar değişimi değil, bir rejim değişimi. Türkiye uzun yıllardır devlet içerisinde çöreklenmiş tarikat, mafya ve çeteleşmelerle karşı karşıya. Ancak halkın önünde hiçbir güç duramaz. Bu ülkede demokrasi güçleri kazanacak, Uğur Mumcu’lar kazanacak, Mustafa Kemal’in devrimci güçleri kazanacaktır. Hepimiz birer Uğur Mumcu’yuz, onun uğraşı bize ışık oluyor. Yıldızlar yoldaşı olsun. Sonuna kadar bu gayretle Türkiye Cumhuriyeti’ni savunacağız” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın