Uğur Mumcu katledilişinin 30’uncu yılında Seferihisar’da anıldı: “Gazeteci susmazsa halk da susmaz”

Uğur Mumcu’nun bir suikast sonucu katledilişinin 30. yılında , CHP Seferihisar İlçe Örgütü ve Atatürkçü Fikir Derneği Seferihisar Şubesi üyeleri Atatürk Parkı içindeki Uğur Mumcu anıtı önünde ortak anma gerçekleştirdi. 

ADD Seferihisar Şube Lideri Dilek Değeroğlu’nun konuşması ile başlayan anma CHP Seferihisar İlçe Lideri Senem Gürer Solak ve Seferihisar Belediye Lideri İsmail Yetişkin’in konuşmaları ile devam etti. 

Yetişkin; “Uğur Mumcu’nun hayalindeki Türkiye’ye çok yakında kavuşacağız”

Törende konuşan Seferihisar Belediye Lideri İsmail Yetişkin “Uğur Mumcu, yolsuzluklara, hırsızlıklara ve gericiliğe karşı verdiği çaba ile bu ülkenin geçirdiği en karanlık vakitlere yüreği ile ışık oldu. Bugün olduğu üzere çeteler, cemaatler, kabahat örgütleri elini kolunu sallayarak gezmesinler diye canı kıymetine, gerçeklerin yüksek sesle söylenmesi gerektiğini savundu. Uğur Mumcu özgür bir basın için uğraş etti.  

İktidar, yıllardır baskı ve zulüm ile özgür basının sesini kısmaya çalışıyor. Kendilerinden olmayanları Silivri ile tehdit ediyorlar. Zira biliyorlar. Gazeteci susmazsa halk da susmaz. İşte bu yüzden, gerçekler ve doğrular yüksek sesle söylenemiyor, palavralar gerçekmiş üzere yaşanıyor. Bu ülkede Uğur Mumcu’nun aydınlattığı yoldan yürüyen, onun yüreğinin bulaştığı binlerce onurlu gazeteci var.

Bu yürek sayesinde umudumuz dimdik ayakta. Uğur Mumcu’nun hayalindeki üzere çağdaş, laik, aydınlık bir Türkiye’ye çok değil yalnızca 4 ay sonra kavuşacağız. Uğur Mumcu’nun anısıyla, katledilen tüm gazetecilerimizi hürmetle anıyoruz. Anılarını sonsuza kadar yaşatacağız” dedi. 

Anmaya Seferihisarlı gazetecilerin yanısıra bir çok STK ve siyasi parti temsilcisi katıldı. Konuşmaların akabinde katılanlar Uğur Mumcu’nun anıtına karanfiller bırakıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın