Oksidatif Stres nedir? Oksidatif Stres belirtileri nelerdir?

Son devirlerde merak konusu olan “Oksidatif gerilim nedir?” sorusu sıklıkla aratılmaya başlandı. Bedeninizdeki özgür radikaller ve antioksidanlar ortasındaki istikrarsız bir olgu olan oksidatif gerilim, çeşitli sıhhat problemlerine neden olmaktadır. Uzmanlar tarafından yardım alınması gereken önemli bir durumdur. Pekala, oksidatif gerilim belirtileri nelerdir?

Vücut sıhhatini her açıdan optimal bir seviyede tutmak ve gerilimden kaçınmak en kıymetli durumlardan biridir. Bilim ve beslenme alanlarında sıklıkla duyduğumuz “Oksidatif Stres” terimi, son devirlerde sıklıkla araştırılmaktadır. Bildiğimiz gerilimden farklı olan oksidatif gerilimden korunmak; kalp hastalıkları, cilt sorunları, yorgunluk ve uykusuzluk üzere tablolara neden olmaktan korumaktadır. Birebir vakitte Parkinson, Kanser ve Alzheimer üzere korkutucu hastalıkların gelişiminde de faal rol oynadığı düşünülen oksidatif gerilim, metabolizmayı birçok açıdan etkilemektedir. Yaşanan oksidasyon durumu faydalı ve ziyanlı olabilmektedir. Oksidatif gerilimin bedeni nasıl etkilediğini ve bu durumu nasıl yöneteceğinizi öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin…

Oksidatif Stres

OKSİDATİF GERİLİM NEDİR?

Oksidatif gerilim, bedenimizde bulunan özgür radikaller ve antioksidanlar ortasında gerçekleşen dengesizlik sonucu oluşmaktadır. Hür radikaller, bedende birçok fonksiyonel faktör gerçekleştirirler. Hür radikaller bedeninizde öteki moleküllerle çok kolay bir formda tepkiye girerler. Bu zincirli kimyasal tepkiye oksidasyon denir. Oksidasyonlar faydalı ve ziyanlı olabilirler. Hür radikallerin ölçüsü giderek artarsa, oksidatif gerilimi tetikleyeceği ve sağlıklı hücreleri yok edeceği için sarın haline gelmektedir. Hür radikallerin bedende çok bir biçimde görünmesinin altında şu faktöreler yer almaktadır: Sigara kullanımı, enfeksiyonlar, gerilim, uykusuzluk, kirlilik, alkol ve sıhhatsiz besin tüketimi vb… Bu nedenle ortaya çıkan oksidatif gerilimin bozulması, donuk bir cilde, akneye ve cildin erken yaşlanmasına neden olmaktadır. 

Oksidatif gerilim nedir?

OKSİDATİF GERİLİM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Oksidatif gerilim bedenimizde bulunan bütün dokuları etkilemektedir. Bilhassa bedenimizin en dış katmanı olan epidermis, kirlilik ya da UV ışınları üzere durumlara direkt temas ettiğinden ötürü devamlı olarak oksidatif gerilime maruz kalmaktadır. Ciltte erken periyotta oluşacak kırışıklıklar, ince çizgiler ve çeşitli cilt hastalıklarına neden olmaktadır. Oksidatif hastalıkların belirtileri ortasında kronik yorgunluk, kan dolanımı bozuklukları ve uykusuzluk yer almaktadır.

Oksidatif gerilim belirtileri nelerdir

 

OKSİDATİF GERİLİMİ AZALTAN BESİNLER NELERDİR?

Vücudumuzda meydana gelen bütün hür radikalleri yok etmek ve oksidatif gerilimin oluşumunu engellemek mümkün değildir. Değerli olan antioksidanlar ve özgür radikaller ortasındaki eşitliği sağlamaktır. Beslenme ise bu durumda öncü rol oynamaktadır. Bedenimizin daha fazla glutatyon ve antioksidan alması açısından varlıklı besinlerin tüketilmesi değerli rol oynamaktadır. Onlarda esas şunlardır:

Oksidatif gerilimi azaltan besinler nelerdir

  • Portakal, elma, kırmızı meyveler, nar, üzüm, kıyısı vb.
  • Enginar, ıspanak, brokoli, havuç, pancar, ıspanak vb.
  • Kekik, kimyon, zerdeçal, karanfil, maydanoz vb.
  • Kakao, kahve, çay, fındık, badem üzere yağlı tohumlarda antioksidan açısından varlıklı besinlerdir.

oksidatif gerilim beslenme

https://i20.haber7.net/resize/1300×731//haber/haber7/photos/2022/52/oksidatif_stres_nedir_oksidatif_stres_belirtileri_nelerdir_1672142137_1965.jpg Yasemin

Yorum yapın