Lider Batur’dan zelzele reçetesi!

Deprem tedbir ve önlem listesi hazırlayarak atılması gereken adımları kalem kalem açıklayan Konak Belediye Lideri Abdül Batur, Konak’ın baştan sona inceleneceğini belirterek, kentsel dönüşüme sürat vermek için tüm odalara uzlaşı daveti yaptı. Konak Belediyesi gruplarının büyük bir acının yaşadığı sarsıntı bölgesinde birinci günden beri çalıştığına dikkat çeken Batur, Kahramanmaraş’ta çadır kent kuracaklarını da açıkladı.

Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adıyaman’da incelemelerde bulunan Konak Belediye Lideri Abdül Batur, bölgeden döner dönmez belediyenin teknik takım ve bürokratlarıyla bir toplantı yaparak, zelzeleye karşı alınması gerekli önlemleri içeren bir tedbir listesi hazırladı. Kentin yapı stokunu belirleyen Batur, mevcut binaların denetimi için harekete geçerken, kentsel dönüşüme sürat verilmesi için tüm odalara davet da yaptı. Sarsıntı bölgesinde yürüttükleri çalışmalara devam edeceklerini de söyleyen Batur, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle, Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın tertibi kapsamında Kahramanmaraş’ta çadır kent kuracaklarını açıkladı.

Yaşanan bu büyük felaketten gereken dersin çıkarılması gerektiğini söyleyen Konak Belediye Lideri Abdül Batur, zelzelenin tehdit ettiği tüm kentlerde gereken tedbirlerin alınması ve hazırlıkların vakit kaybedilmeden yapılması gerektiğini söyledi. “Yapılacakları güzel düşünmeliyiz” diyen Batur, Konak Belediyesi olarak durum tespiti yaparak, önlemler ve tedbirler listesi hazırladıklarını açıkladı. Binaların sağlam hale getirilmesi gerektiğini vurgulayan Batur, toplam bina sayısı 67 bin olan Konak’ta 2000 yılı öncesi yapılan bina sayısının 19 bin olduğunu belirterek, “Bu binaların bilgilerinin elde edilmesi lazım. Binaları durumlarına nazaran A, B, C, D sınıfı olarak kategorilere ayırmalı ve vatandaşlara binalarının hangi kategoride olduğunu, zelzeleye sağlam olup olmadığını bildirmemiz lazım. İnsanları yeni binalara taşımamız lazım. Biz Konak’ta insanları diğer bir yere taşıyamayız, alan yok. 2000 yılından evvel yapılan binaların kesinlikle rehabilite edilmesi gerekir. Binaları sağlam binalara dönüştürmeliyiz” dedi.

Madde husus öneriler

Konak’ta yaklaşık iki buçuk yıl evvel K bölgelerinin belirlendiğini hatırlatan Batur, ortadan geçen müddette ilçede yalnızca üç tane inşaat ruhsatı verildiğine dikkat çekerek, “Demek ki, vatandaş ya da bu işi yapacaklar tarafından cazip görülmüyor. Yine planlama yapmalıyız. Başta Kent Plancıları Odası olmak üzere odalarımıza da seslenmek istiyorum. Odalar, devletin kurumları, belediyeler, ilgili tüm kurumlar daima birlikte masaya oturalım, ortak noktalarda anlaşalım. Yıkılmaya yüz tutan binaları yenileyelim” diye konuştu. Hazırladıkları zelzele tedbir listesinde hususların çok kıymetli olduğunu söyleyen Batur, şöyle devam etti:

“Geceleri uyuyamıyoruz”

“Hatay bölgesinin revizyonunun yapılması gerekiyor. Binalar çok yaşlı. İzmir Büyükşehir Belediyemizle zati çalışıyoruz, odalarımız da katkı sunsun. Ada bazında muhakkak bir emsal verelim beşerler anlaşsın, nefes alsın. Bunu Mustafa Kemal Kıyı Bulvarı için de Kordon için de söylüyorum. Artık inançlı binalar yapmalıyız. Mahkemelerle uğraşacak vaktimiz kalmadı. Hakikaten çok kasvetimiz var. Geceleri uyuyamıyoruz.”

“Oda vizelerine döneceğiz”

“Geçmişte oda vizeleri, denetimler vardı. Yapılacak inşaatlarda oda vizelerinin yine gelmesi lazım. Bununla ilgili Konak Belediyesi olarak odaları yine devreye sokuyoruz. Bundan sonra projeler, ilgili odaların onayından geçerek bize gelecek. Biz ilgili projelerin odalardan geçtiğini göreceğiz.”

“Jeoloji, geoteknik mühendisleri olmalı

“Zeminin çok kıymetli olduğunu gördük. Jeoloji mühendislerinin yapı kontrol firmalarıyla birlikte çalışması gerektiğine inanıyoruz. Bu firmalarda jeoloji mühendisleri olmalı, projelerde imzaları bulunmalı. Buna başlayacağız. Bina nereye yapılacaksa oradan etüt isteyeceğiz. Belediyemizde de jeoloji mühendislerimiz var. Ayrıyeten geoteknik mühendisliği çok değerli. Bunu da devreye sokacağız.”

“Bodrumlu binalar sağlam”

“Bodrumlu binaların daha sağlam olduğunu gördük. Binalarda bodrum yapılmasını önermeliyiz. Bilhassa sıvılaşma olan yerlerde kazık sistemini uygulamalıyız. Bir de tünel kalıp sistemi. Bu sisteme sahip binalarda çatlak bile yok. Bunun yanında ayrık nizamı desteklemeliyiz. Bitişik nizamda birbirlerini etkileyerek yıkan binalar var. Bitişik nizamdan kaçmalıyız.”

“Deprem izolatörü kullanılmalı”

“Yüksek binalarda zelzele izolatörü kullanmalıyız. Bina beşik üzere sallanıyor fakat hiçbirinde çatlak yok. Yüksek binalarda bunu istemeliyiz.”

“Konak’ı baştan sona inceleyeceğiz”

“Her üç yılda bir, binaların inşaat ruhsatına nazaran denetimlerinin yapılmasını sağlayacağız. Üç yılı dolduğunda mühendislerimiz gidip bakacak; bir kasvet var mı, kolon kesilmiş mi? Bu türlü bir şey varsa, yapana en ağır süreci yapıp binayı da boşaltacağız. Kontrollere başlıyoruz. Konak’ı baştan sona inceleyeceğiz. Devam eden inşaatlarda sürpriz denetiler yapacağız.”

“İmar barışı olmamalı”

Yapı kontrol firmalarının daha faal çalışmasının sağlanması gerektiğine de dikkat çeken Batur, şantiye şeflerinin de evvelce oluşturulan havuzdan atanması gerektiğini vurguladı. Fay sınırları ve dere yatakları etrafına bina yapılmaması gerektiğini belirten Batur, imar barışının Meclis’te bulunan torba yasanın içinde bulunduğunu da hatırlatarak, “İmar barışının ve imar aflarının bu ülkeyi ne hale getirdiğini gördük. Bir seçim yatırımı olarak yıllarca kullanılmış. Katiyen imar afları çıkmamalı. Kaçak yapılaşmayı özendirecek her şey var bu ülkede. Bunun önüne geçilmeli” dedi.

“Tüm odaların fikirlerini alacağız”

Hazırladıkları teklif listesini İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle paylaştıklarını söyleyen Batur, “Konak’ta lider olur olmaz yıllardır yapılamayan kentsel dönüşüme el attık. Kentsel dönüşüm mecburî. İki katlı konutum yıkılmayacak, diye bir şey yok. Bir köyün yok olduğunu gördük. Herkes bu bahiste ne yapılması gerekiyorsa yapmalı. Vatandaşlarımızın daha muteber binalarda oturmasını sağlamalıyız. Öbür bir bahtımız yok. Kentsel dönüşüm planımızla ilgili olarak açılan dava nedeniyle iki yıl kaybettik. Bu süreyi kaybetmeseydik, artık inşaatlara başlamış olurduk” dedi.

Kentsel dönüşümde vatandaşların müteahhitlerle değil, belediyeyle muhatap olacağını söyleyen Batur, “Beştepeler ve Gültepe kentin en düşünceli yerleri. Bölgeleri öne aldık. Bundan sonraki süreçte de bunu hızlandırmak için tüm oda temsilcilerinin fikirlerini alacağız. Bundan sonra neler yapılabilir diye soracağız. Beyaz sayfa açıp bakalım. Odalar da bölgeye gitti. Onların da müşahedeleri var. Sarsıntıdan sonra yeni planların yapılması, yapıların yapılması için çalışmalıyız. Süratle ileri gerçek atak yapmamız gerekiyor. Ortak paydada uzlaşıyla daha inançlı bina nasıl yaparız, 2000 öncesi binaları nasıl inançlı hale getiririz bunları süratle çözmeliyiz” diye konuştu.

“Kahramanmaraş’ta çadır kent kuracağız”

Deprem bölgesinde 96 kişilik Konak Belediyesi takımının Hatay’da misyon yaptığını söyleyen Lider Batur, Kahramanmaraş’ta çalışmalara devam edeceklerini de açıkladı. Konak Belediyesi olarak zelzele bölgesine muhtaçlık materyalleri taşıyan 16 tır gönderdiklerini belirten Batur, Maraş’ta 250 kişilik çadır kent kuracaklarını açıkladı. Batur, “Genel Liderimiz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle çalışmalarımızı, Ankara Büyükşehir Belediye Liderimiz Mansur Yavaş’ın tertibi dahilinde Kahramanmaraş’ta devam ettireceğiz. Kentteki çalışmalarımız kapsamında, birinci etapta 100 çadır kuracak, daha sonra bu sayıyı 250’ye çıkaracağız. Belediyelerin asli vazifeleri dışındaki misyonları durdurduk. Bu işe konsantre oluyoruz, bölgeye dayanak götürmeye çalışıyoruz. İktidarı muhalefeti yok, insanımızın ayakta kalması, bölgenin yine kalkınması için elimizden geleni yapıyoruz. İnsanların dayanışması had safhada. Konaklı, İzmirli hemşehrilerime teşekkürlerimi sunuyorum. Herkes elinden geleni yapmaya çalıştı, çalışıyor. Birinci müdahalenin çok değerli olduğunu gördük. Bu felakette belediye çalışanları enkazın altında kaldı. Enkazın altında olmayanlar yakınlarını kurtarma gayretindeydi. Kentin dışından bölgeye en çabuk müdahale edebilecek küme Mehmetçik. Yapılacak aksiyon planlarında askerimizin olması gerekir. Hepimizin ders çıkarması gerekir. Bıçak kemiğe dayandı, kemiğin içine girdi. Yardımlarımızı yapıyoruz, bölgeyi hareketlendiriyoruz, buraya gelen vatandaşlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu bizim asli görevimiz” dedi. Batur, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bölgede yaptığı çalışmalarla örnek olduğunu da kelamlarına ekledi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın