Klasik Beypazarı Bürgüsü Atölyesi Depremzedeler İçin Seferber Oldu

Keçiören Belediyesi, Ankara Ticaret Odası (ATO) ve Ankara Olgunlaşma Enstitüsünün dayanaklarıyla Her Dem Derneği tarafından yürütülen “Gelenekten Geleceğe Beypazarı Bürgüsü Bayan İstı̇hdamı Projesı̇” kapsamında Keçiören Aktepe Mahalle Konağında kurulan Beypazarı Bürgüsü Atölyesi depremzedeler için seferber oldu.

Kadın eğitmenler ve kursiyerlerin istekli olarak çalıştığı atölyede yöresel bez dokuma çalışmalarına sarsıntı nedeniyle bir mühlet orta verildi. Çalışmalar, mahalle konağında bulunan dikiş atölyesinde yorgan, battaniye ve nevresim üretimi yapılarak devam ediyor. Burada üretilen eserler depremzedelere gönderiliyor. Ankara’ya gelen depremzede bayanlar da önümüzdeki periyotta bu kurstan faydalanarak hem üretime katılabilecek hem de ürettikleri eserlerle hane ekonomilerine katkı sağlayabilecek.

ATO Lideri Gürsel Baran ile birlikte Beypazarı Bürgüsü Atölyesi’ni ziyaret eden Keçiören Belediye Lideri Turgut Altınok, “Gelenekten Geleceğe Beypazarı Bürgüsü Bayan İstihdamı Projesi kapsamında bayanlarımızı el dokuma tezgâhlarıyla buluşturduk. Klâsik kıymetlerimizi geleceğe taşıyoruz. Yaklaşık bir yıldır devam eden projemizle 4 küme formunda 86 kadınımıza unutulmaya yüz tutmuş bir sanatın eğitimini verdik. 8 kadınımıza yöresel bez dokuması usta eğiticilik evrakı vererek iş sahibi olmalarına imkân tanıdık. Artık bu atölyemiz depremzede kardeşlerimiz için seferber olmuş durumda. Takviyelerinden ötürü ATO Liderimize ve idaresine, Her Dem Derneğine ve Ankara Olgunlaşma Enstitüsü’ne teşekkür ediyoruz.” dedi.

Her Dem Derneği Lideri Zahide Funda Öztürk atölyede yürütülen çalışmaları şöyle anlattı:

“Beypazarı Bürgüsü Atölyemiz için dayanak veren ve bizimle birlikte çalışan ortaklarımız var. Bunlar Keçiören Belediyesi, ATO, Ankara Olgunlaştırma Enstitüsü’dür. Daima birlikte bayanlar için istihdam sağlamaya çalışıyoruz. Unutulmaya yüz tutmuş bir sanatı tekrar canlandırmak istiyoruz. Bununla birlikte iktisada de katkı sağlamak istiyoruz. Burada üçer aylık müddetlerle kursiyerlerimize eğitim veriyoruz. Üç ay sonrasında yeni kursiyerlerimizle birlikte kurslarımıza devam ediyoruz. Şu anda Kalkınma Ajansı ile de bir proje yürütülüyor burada. Bürgünün 80 yaşında bir ustası kalmış, diğer bir ustası yok bu sanatın. Beypazarı’nda, eğitmen eğitimi alan 8 usta eğiticimiz ile birlikte burada iktisada katkı sağladık. 4 ayaklı bir dokuma tezgâhımız var. Pamuk ve ipek dokuma yapıyoruz. Ayrıyeten yöresel bez dokuması da yapıyoruz. Bu aslında Beypazarı’nın gelinlerinin çeyiz sandıklarında olan bir örtü çeşidi. Bu bürgü sanatını depremzede bayanlarla da paylaşıp onların hem rehabilitasyonlarını sağlamak hem de onlara ekonomik olarak katkı sunmak istiyoruz. Yaptıkları eserleri hem Keçiören Belediyesinin Keçikoop Satış Ofisi’nde hem de Aktepe Mahalle Konağı’nda satma imkânına sahip olacaklar. Yeni devirde bu biçimde bir kurs başlatmak dileğindeyiz. Ayrıyeten burada bir tasarım atölyemiz ve dikiş atölyemiz var. Bu dikiş atölyesinde sarsıntının birinci anından bu yana yaklaşık 500 tane battaniye dikip gönderdik birinci elden. Daha sonra ATO ile birlikte ortak yapılan bir konteyner kent vardı, onun nevresimlerini biz yaptık. Yastıklar, yorganlar ve nevresimler burada istekli kadınlarımızla birlikte çıkarılıyor. Burayı depremzedelere yardım maksatlı bir atölyeye çevirmiş olduk. Yaklaşık 384 tane de uyku setini hazırladık ve göndereceğiz.”

Bez dokumaya orta verdiklerini söyleyen atölye eğitmenlerinden Nihal Yıldız, “Atölye çalışmalarımızı bıraktık. Şuanda depremzede kardeşlerimiz için yardım çalışması yapıyoruz. Nevresimler dikiyoruz, uyku setleri hazırlıyoruz, battaniyeler dikiyoruz ve kıyafet yardımları topluyoruz. Bu biçimde elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Buraya toplu kumaşlar aldık. Kesiyoruz, dikiyoruz, overlok yapıyoruz, çıtçıtlarını dikiyoruz daha sonra bunları paketleyip sarsıntı yerlerine gönderiyoruz, göndermeye de devam edeceğiz.” diye konuştu.

ATÖLYENİN BAYANLARA KATKILARI

Keçiören Belediyesi Aktepe Mahalle Konağında Gelenekten Geleceğe Beypazarı Bürgüsü Bayan İstı̇hdamı Projesı̇ kapsamında kurulan Beypazarı Bürgüsü Atölyesi yaklaşık bir yıldır faaliyet gösteriyor. Burada 3’er aylık eğitimlerle 4 küme biçiminde yapılan dokuma eğitimlerinde toplam 86 bayana unutulmaya yüz tutmuş dokuma sanatının eğitimleri verildi. Eğitimlerde kursiyerlerden hiçbir fiyat ve malzeme talep edilmiyor. Ortaya koydukları eserler Keçiören Belediyesi Aktepe Mahalle Konağında ve Keçikoop’ta satışa sunuluyor. Keçiören’de ikamet eden 8 bayan bu atölyedeki kus sayesinde yöresel bez dokuması usta eğiticilik evrakı aldı. Birçok bayanın da iş sahibi olmasına imkân tanındı. Bu bayanlardan biri Ankara Olgunlaşma Enstitüsünde usta eğitici olarak işe başladı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın