İzmir Büyükşehir Belediyesi Adıyaman’ın köylerine her gün sıcak yemek ulaştırıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, zelzele felaketi nedeniyle ekmek üretiminin durduğu Adıyaman’ın merkez ve dağ köylerine her gün 7 araçla sıcak yemek, erzak ve çeşitli gereksinim gereçlerini ulaştırıyor. Artık paranın dahi geçmediği bir bölgede yardımların hayati değer taşıdığını söz eden İzmir Büyükşehir Belediyesi Adıyaman Afet Koordinatörü Ekrem Tükenmez, “Eksik bırakmadan bütün köylere ulaşacağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 6 Şubat sarsıntısının ağır yıkımlara neden olduğu Adıyaman’ın köylerini yalnız bırakmadı. Adıyaman merkezde kurulan İzmir Büyükşehir Belediyesi Afet Uyum Ünitesi, merkezdeki yardımların yanı sıra yıkım yaşanan dağ köylerine sıcak yemek, erzak, hijyen paketi, yem ve veteriner hizmeti götürdü.

7 araçla köylere 3 çeşit yemek servisi
Adıyaman Yenimahalle’deki uyum ünitesinde kurulan aşevi, lokanta, market, fırın dahil çabucak hemen hiçbir işletmenin açık bulunmadığı kentte, her gün 3 bin 500 depremzedeye öğle ve akşam sıcak yemek sunuyor. Hazırlanan yemekler bir yandan çadır kentlerdeki depremzedelere dağıtılırken, 7 aşevi aracı ise her gün 3 çeşit yemeği köylere ulaştırmak üzere servis yapıyor.

Umut Hareketi’nin yardımları Adıyaman’ın dağ köylerinde
Sıcak yemeğin yanı sıra Türkiye’nin her yerinden Umut Hareketi ile yapılan bağışlar ve İzmir’deki gönüllülerin ulaştırdığı yardımlar kapsamında Adıyaman’ın köylerine 2 bin 725 besin ve hijyen paketi, battaniye, uyku tulumu, taşınabilir jeneratör, ısıtıcı, kışlık kıyafet, çadır ve yatak gönderildi. İçme suyu sorunu yaşayan yerlere ise 1 tır içme suyu takviyesi sağlandı.

“Paranın geçmediği bir dönemdeyiz”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Egeşehir Yapı Planlama A.Ş. Genel Müdürü ve Adıyaman Afet Uyum Ünitesi Koordinatörü Ekrem Tükenmez, “Depremden sonra gördüğümüz temel bir şey var; paranın harcanabileceği hiçbir nokta yok. Paranın geçmediği bir devirdeyiz buralarda. Bu nedenle beşerler paraları olsa da hiçbir şey alamayacak durumdalar. Münasebetiyle bu insanlarımızın muhtaçlıklarının giderilmesi bizim önceliğimiz. Bunlardan en değerlileri besin ve barınmadır. Biz bir yandan barınma problemini çözmek için çalışırken bir yandan da yemeğin sürekliliğini sağlamaya çalışıyoruz. Elimizdeki 7 taşınabilir araçla, aşevimizden aldığımız sıcak yemeği köylerde dağıtıyoruz. Yemeğin yanı sıra besin ve hijyen paketi ulaştırıyoruz” diye konuştu.

“Eksik bırakmadan bütün köylere ulaşacağız”
Ekrem Tükenmez, “Adıyaman’ın merkez köylerinin tamamına ulaşmış durumdayız. Lakin muhtaçlıklar artıyor. Yardımlarımızı artırarak ulaştırmaya devam edeceğiz. Biz Adıyaman’ın merkezindeki köylere ulaşırken öteki etraf ilçelerdeki ulaşılamayan köylere de yardımlarımızın gitmesi için çalışıyoruz” tabirlerini kullandı.

Depremzede sıhhati ve veteriner desteği
Erzak ve yemek dayanağının yanı sıra kırsalda hayvancılığın sürdürülmesi için de dayanakların devam ettiğini söz eden Ekrem Tükenmez, “Depremzedelerimizin sıhhati konusunda Adıyaman Tabip Odası’yla işbirliği içindeyiz. Köylerden aldığımız dataları onlara ulaştırıyoruz. Köylerimizde ayrıyeten veteriner doktorlarımızla bir durum tespiti yapmaya çalışıyoruz. Köylerimizi teker teker dolaşıyoruz. Onların gereksinimlerine nazaran yem ve hayvan sıhhati konusunda da dayanakları ulaştırmaya çalışıyoruz” dedi.

“İlk İzmir Büyükşehir Belediyesi geldi”
Adıyaman Ahmethoca Köyü’nden depremzede Mehmet Çoktaşer ise “Gece saat 4’te çok şiddetli bir sarsıntı oldu. 40 haneli köyümüzde 20 vefat var. Bize besin gereci olarak birinci olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden geldiler, diğer bir yerden gelmediler. Herkesten Allah razı olsun. Adıyaman’da mutfak kurmuşlar, iki öğün yemek geliyor. Biz arkadaşlardan çok mutluyuz. Bize çok uygun davranıyorlar. İstediğimiz her hususta yardımcı oluyorlar” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın