Geçmiş travmalar nasıl düzeltilir? Travmadan kurtulmanın yolları…

Birçok bireyde görülme mümkünlüğü yüksek olan yaralanma, vefat, zelzele üzere ruhsal açıdan değerli ve tesirli biçimde insanın ruhunda yaralanma bırakan travmalar insanlarda birtakım sıhhat sorunlarında nedeni olduğunu bilimsel çalışmalarla net bir formda görebiliriz. Pekala geçmiş travmalar nasıl düzeltilir? İşte travmadan kurtulmanın yolları…

Psikolojik bir biçimde yaşanılan travmalar bireyin elinde olmadan gerektiği üzere reaksiyon vermeme durumudur. Bilinçdışında gerçekleşen kelam konusu durum yaşadığı olayla daima yüz yüze geliyormuş üzere hissedebilir. Ruhsal travma karşısında yaşanılan fizikî ya da duygusal ( dövülme, gasp, sevgisiz ortam, sıhhat, eğitim gibi) doğal afetler ( sarsıntı, sel, fırtına gibi) yangınlar, trafik kazaları ve savaş üzere durumların etkilenmesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Tedavilerle hafifletilen ancak yaraları uzun müddet kalan ruhsal badireler uzmanlar tarafından “gözle görülmeyen yaralar” olarak isimlendirilmektedir. Çocukluk çağından başlayarak hayatımızın muhakkak devirlerinde de nükseden travmalar tüm ömrümüzü tesiri altına alabilmekte. 

çocuklukta yaşanılan travmalar

GEÇMİŞ TRAVMA NASIL DÜZELİR?

Yaşadığınız makus travmaları olabildiğince kolaya indirgeyerek hatırlayın. Bu süreçte başınıza gelen olayların bir süreç olduğunu ve bir diğer nedeni olduğunu düşünün. Şayet hayat tecrübelerinizdeki ruhsal kasvetler geçmiyor ve hala kendinizi berbat, rahatsız ve huzursuz hissediyorsanız en tesirli travma terapi yollarından biri olan EMDR Terapi tekniğini tabip nezareti altında deneyebilirsiniz.

Travma

TRAVMALARDAN NASIL KURTULABİLİRİZ?

YAŞADIĞINIZ DURUMU KABULLENİN

Yaşadığınız ruhsal düşünceyi kabullenmemek ve durumla cebelleşmek sizi daha çok üzecek ve yıpratacaktır. Mevzunun ciddiyetine bağlı olarak yaşadığınız durumu içselleştirmeye başladığınızda travmanız kronik hastalıklara bile yol açabilmektedir. Bu durumda yapacağınız en yeterli durum olayı kabullenmektir.

Travmadan kurtulmanın yolları

UZMAN YARDIMI ALIN

Gözle görülen ya da yaşadığımız ağrılar sonucu birinci işimiz doktora gitmektir. Kimi baş edemediğimiz travmatik olaylar karşısında uzmandan yardım almak en yanlışsız sistemlerden biridir. Tüm süreci sağlıklı bir halde atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Travmadan kurtulmak için uzmandan yardım alınabilir

GEÇMİŞİNİZLE BARIŞIN

Geçmişte yaşadığınız olumsuz olayı o anki durumların kaidesi gereği yaptığınızı ya da şartların o denli gerektiğini düşünün. Mevcut kaidelerde elinizden gelen en yanlışsız kararı aldığınızı geçmiş versiyonunuzu suçlamanın, dışlamanın kendi bütünlüğünü bozacağını unutmayın. Bu yüzden geçmişinizle barışmanız travmanızı atlatma konusunda en olumlu durumlardan biridir.

Travmadan kurtulmak için geçmişle barışmak gerekli

DUYGULARINIZI RAHAT LİSANA GETİRİN

Çevrenizden kopmamaya bu süreçte hislerinizi rahat lisana getirmeye dikkat edin. hayatınızı tekrardan yoluna sokun ve size yeterli gelecek beşerlerle vakit geçirmeye ihtimam gösterin.

https://i20.haber7.net/resize/1300×731//haber/haber7/photos/2023/07/gecmis_travmalar_nasil_duzeltilir_travmadan_kurtulmanin_yollari_1676644754_5661.jpg Yasemin

Yorum yapın