Gazeteci Uğur Mumcu Katledilişinin 30.Yılında Foçada Anıldı

24 Ocak 1993 tarihinde Ankara’da meskeninin önünde, otomobiline konan bombanın patlaması sonucu hayatını kaybeden araştırmacı gazeteci, muharrir Uğur Mumcu, İzmir’in Foça İlçesi’nde merasimle anıldı.  Merasimde yapılan konuşmalarda Mumcu’nun değişik nedenlerle pek çok bölümün gayesi olduğuna ve bugünlere dair öngörülerine de yer verildi.  

Atatürkçü Niyet Derneği(Add) Foça Şubesi’nin düzenlediği anma programı vatandaşların ilçe merkezindeki Nihat Dirim Demokrasi ve Barış Meydanı’nda toplanmasıyla başladı.Grup  yürüyerek ilçe girişinde maskının da bulunduğu Uğur Mumcu Parkı’na geldi.

Foça Belediye Lideri Fatih Gürbüz, CHP Foça İlçe Lideri Ayla Yılmaz, birtakım belediye meclis üyeleri, birtakım siyasi parti ve STK temsilcileri, ADD üyeleri ve vatandaşların katıldığı anma programı öncesi Atatürk, silah arkadaşları, tüm şehitlerimiz ve Uğur Mumcu nezdinde mesleklerini icra ederken katledilen gazeteciler için hürmet duruşunda bulunuldu. 

ANADOLU AYDINLANMASININ ÖNCÜLERİYDİLER

İlk konuşmayı yapan ADD FoçaŞube Lideri Şeniz Ararat kelamlarına farklı yıllarda lakin tıpkı gün katledilen gazeteci Uğur Mumcu ve Diyarbakır Emniyet Müdür Gaffar Okkan’ı anrak başladı. Ararat; vatan uğruna, barış ve insanlık uğruna, adalet, demokrasi ve aydınlanma uğruna hayatlarını hiçe sayan tüm şehitlerin önünde hürmet ile eğildiklerini söyledi. Şeniz Ararat; “ Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda kasveti çekilen en büyük meselelerden biri olan aydın insan eksikliği, tüm olanaksızlıklara rağmen giderilmiş, özverili inançlı ve yurtsever bir aydın jenerasyonu yetiştirilmiştir.

Ancak çok güç yetişen ve toplumun en kıymetli düşünsel varlığı olan yurtsever aydınlar ülkemizde ağır bir kıyıma ve kırıma uğramışlardır. Ortak noktaları aksiyon ve telaffuzlarıyla toplulukların önünde yürüyebilmeleri, yurttaşların sevgi, hürmet ve inancını kazanmış olmaları, bağımsız düşünebilmeleri, vatan sevgileri, Atatürk unsur ve ihtilallerine bağlılıklarıydı. Öldürülen katledilen aydınlarımız “Anadolu aydınlanmasının” ışığını topluma taşıyan öncülerdi. Uğur Mumcu ömrünün zalimce sonlandırıldğı 24 Ocak 1993 tarihine kadar 25’i aşkın araştırma kitabına ve sayısı binleri aşan köşe yazısına hayat verdi.  Tartışmacı ve hukukçu kimliği ile siyasal iktidarların, din tüccarlarının, cemaatçilerin, silah kaçakçılarının, hayali ihracatçıların, vatan hainlerinin, Kürt halkının sıkıntılrı üzerinden siyaset yapanların, gerici ve bölücülerin endişeli düşü oldı. Özgürlük ve dürüstlük abidesi olan Uğur Mumcu’nun ele aldığı mevzuları, ömründen çok biriktirdiği sözcükleri, konuşmalarımızda anlatmak mümkün değil fakat onun müsaadeden gidecek, gazetecilik ülkülerini yaşatmak isteyen korkusuz yeni Mumcu’lar yetiştirmek, onların o meşaleyi alıp daha ileri götürmelerini sağlamak mümkün ve bizim elimizde. Unutmadık, untmayacağız, unutturmayacağız. “dedi.

OYSA İNSAN OLMAK

Konuşmanın akabinde ADD’nin genç üyelerinden Yeşim Aslan, Ataol Behramoğlunun “Oysa İnsan olmak çoğalabilmektir başkalarıyla” dizeleriyle biline “Uğur’a Ağıt Değil Övgü” şiirini okudu. 

Foça Belediye Lideri Fatih Gürbüz’de  Mumcu ve Okkan’ın yanısıra onlarla birebir günde hayatını kaybeden İsmail Cem İpekçi’yi de andı. Fatih Gürbüz;” 30 koca yılın ardından  kalemini gerçekler için halktan yana kullanan, karanlığın yarattığı berbatlığı yüreğiyle aydınlatmaya çalışan gazeteci muharrir Uğur Mumcu için biraradayız. Onsuz geçen hiçbir yıl daha düzgün olmadı. Onsuz geçen hiç bir yılda bir öteki aydının katledilmesine mani olunamadı.  ” dedi.

Anma merasimi Uğur Mumcu maskına kırmızı karanfillerin bırakılmasıyla sona erdi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın