Depremi yaşayan insana nasıl yaklaşılmalı? Uzmanı uyardı: Depremzedelere kurulmaması gereken…

Depremi yaşayan beşere nasıl yaklaşılması gerektiği hakkında ihtarlarda bulunan Uzman Klinik Psikoloğu Aykut Koçak, sarsıntısı yaşayan insanlara karşı dikkatli davranılması gerektiğinin altını çizdi. Çocuklarda ve yetişkinlerde oluşan yansıların olağandışı olaya olağan reaksiyonlar vereceğine değindi. Pekala, depremzedelere kurulmaması gereken cümleler nelerdir? Sarsıntısı yaşayan insanlara nasıl yaklaşılmalı?

Kahramanmaraş merkezli yaşanan şiddetli sarsıntının akabinde, zelzelesi yaşayan bireyler sıhhat konusunda fizikî ve ruhsal birçok durumla karşı karşıya kaldı. Salgın hastalıkları, sendromlar ve ruhsal rahatsızlıklar depremzedeleri etkiledi. Bu süreçte zelzelesi yaşamış şahıslara nasıl davranılması gerektiği hakkında ise birçok teklifler ortaya atıldı. Uzm. Klinik Psikoloğu Aykut Koçak ise depremzedelere yaklaşımda dikkat edilmesinin üstünde durarak. “Yardım istemeyen insanları zorlamamalı ve yalnızca takviyeye gereksinim duyduklarında onlar için ulaşılabilir olmaya çalışabilirsiniz.” dedi.

Kahramanmaraş merkezli sarsıntı sonrası nasıl davranılmalı

“GERÇEKÇİ OLMAYAN TESELLİLERDE BULUNMAYIN”

Depremi yaşayan insanlara teminat verici teselliler bulunmaması gerektiğinin altını çizen Psikolog Aykut Koçak, “Depremi yaşantılamış bireylerin sorduğu sorulara gerçek bilgiler verilmesi gereklidir. Bireye ‘Her şey daha âlâ olacak, en azından hayattasın’ üzere garantiler ve gerçekçi olmayan tesellilerde bulunmamalıdır. Geçmişe yönelik, ‘Keşke şöyle olsaydı’ üzere cümleler kurulmamalıdır. Bu cümleler bireyde, suçluluk, yetersizlik, çaresizlik, hayal kırıklığı üzere olumsuz hisler oluşturur. Eleştirel değil anlayışlı bir tavır sergilemeye dikkat edilmelidir. Yardımlar noktasında da zorlayıcı olunmamalıdır.” sözlerinde bulundu.

Depremzedeler için gerçekçi olmayan tesellide bulunmayın

DEPREM ÇEŞİTLİ KAYGILARA YOL AÇABİLİR

Depreme maruz kalan şahıslarda çeşitli dehşetlere yol açtığına değinen Koçak, “Depremin akabinde yetişkinlerde korku, unutkanlık, uyku sıkıntıları, baş dönmesi, ağlama nöbetleri, öfke denetiminde zorlanma, gündelik hayatı sürdürme de zorlanma üzere duygusal, zihinsel, fizikî ve davranışsal yansılar ortaya çıkabilir. Bu yansılar karşısında kendinize vakit tanıyın ve sabırlı olun. Zelzelesi yaşayan şahıslarla, irtibat halinde olun, onlarla işbirliği içerisinde kalmaya çalışın. Günlük rutinlerinizi sürdürmeye çalışın ve sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirin” tavsiyesinde bulundu.

Deprem sonrası farklı his hallerine girilebilir.

ÇOCUKLAR VE EBEVEYNLER NASIL İLERLEMELİ ?

Çocuklar ve ebeveynler ile ilgili oluşan bağlantı sürecine de değinen Uzm. Psikolog Koçak, bu süreçte çocuklarda ebeveynle ahenge isteği, yalnızlıktan korkma, okula gitmek istememe, alt ıslatma, parmak emme, daima zelzele konusunu açma ve konuşma üzere reaksiyonların oluşabileceğini söyleyerek, ebeveynlere; “Unutmayalım ki olağan olmayan bir durum yaşıyoruz ve kayıplarımız var. Hasebiyle yaşanan tüm bu belirtiler yaşanılan olayla baş edebilme uğraşlarının sonucudur. Bunların çok doğal lakin süreksiz reaksiyonlar olduğunu unutmayın. Birinci haftalarda yoğunluğu değişerek sürebilecek olan bu yansıların vakitle azalması beklenir. Şikâyetlerin azalmadığını ve çocuğun gündelik yaşantısını etkilemeye başladığını, kendisine ya da öbür birine ziyan verme fikirlerinin oluştuğunu gözlemlerseniz bir ruh sıhhati uzmanından dayanak almaktan çekinmeyin.” cümlelerine değindi.

https://i20.haber7.net/resize/1300×731//haber/haber7/photos/2023/08/depremi_yasayan_insana_nasil_yaklasilmali_uzmani_uyardi_depremzedelere_kurulmamasi_gereken_1676983434_9685.jpg Yasemin

Yorum yapın