Depremde oluşabilecek kafa travmalarına karşı dikkat!

Türkiye’yi derinden etkileyen doğal afet sonucu birçok meşakkat baş göstermeye başladı. Zelzele sırasında insanların dikkat etmesi gereken durumlar üzerinde duran Beyin ve Hudut Cerrahlarından Op. Dr. Yasin Levend Özçelik, ölümlerin yarısının beyin kanamasına bağlı hasarlardan ötürü gerçekleştiğini söyledi.

Beklenmedik bir anda ortaya çıkan ve büyük bir yıkıma neden olan sarsıntı Türkiye’de büyük acılara neden oldu. Bu süreçte baş travmalarına dikkat çeken Beyin ve Hudut Cerrahlarından Op. Dr. Yasin Levend Özçelik, zelzele sırasında baş travmasından korunmak için yapılabilecek usullerden bahsetti. Levend Özçelik, “Deprem ya da rastgele bir kaza anında başımızı müdafaa altına almamız baş travmasından korunma yollarının başında gelmektedir.” açıklamasında bulunarak sarsıntıda oluşabilecek baş travmalarına karşı ayrıntılı ihtarlarda bulundu. 

Kahramanmaraş merkezli yaşanan sarsıntıda kurtarma çalışmaları

ÖLÜMLERİN YARISI BEYEFENDİSİNE GELEN HASARLARDAN DOLAYIGERÇEKLEŞİYOR

Beyine gelen hasarların ölümlerin yarısıyla ilgili olduğuna dikkat çeken Dr. Yasin Levend Özçelik, “Beynimiz olağanda kemik bir yapı içinde olduğundan ötürü korunaklıdır. Fakat hayati bir kaza ya da zelzele sonrasında yaşanan travmadan ötürü ölümlerin yaklaşık olarak yarısı beyin kanamalarına bağlı hasarlardan ötürü gerçekleşmektedir. Hasebiyle beyin travmalarında kişinin kendini muhafazası mevt riskini yüzde elli oranında azaltmaktadır. Zelzele uzmanlarının anlattığı üzere zelzele anında kendimize ömür üçgeni oluşturduğumuz bir yerde cenin durumunda kalarak ellerle başımızı müdafaa altına almak, başın alacağı birçok darbeden koruyacaktır.” dedi.

Ölümlerin yarısı beyin travmaları ile gerçekleşiyor

 

“ENKAZ ALTINDAN ÇIKARILIRKEN BAŞ TRAVMASI VE OMURGA ÇOK ÖNEMLİ”

Enkaz altından çıkarılan vatandaşların birinci olarak nasıl müdahale edilmesi gerektiği hakkında değerli yerlere değinin Yasin Levend Özçelik, “Kişinin sarsıntı sırasında başından yara aldığını düşünüyorsak, birinci yapılacak olan şey başını muhafaza altına alarak enkazdan çıkarmaktır. Boyunla bir arada kafatasının hareketsiz kalması çok kıymetlidir. Kişiyi enkazdan çıkartma sırasında hem konuşarak hastanın durumunu anlamaya çalışmak hem de bedeniyle ilgili sorular sorarak genel durumu ve beynin kaza sırasında uğradığı durumla ilgili bir fikir edinmeye çalışmak gerekmektedir. Yaşadığımız son zelzelede de gördüğümüz üzere sıhhat grupları bunu pek hoş uyguluyorlar.” sözlerine yer verdi.

Omurga

https://i20.haber7.net/resize/1300×731//haber/haber7/photos/2023/07/depremde_olusabilecek_kafa_travmalarina_karsi_dikkat_1676469250_5579.jpg Yasemin

Yorum yapın