Çiğli Uğur Mumcu’yu Unutmadı

Çiğli Belediyesi, 30 yıl evvel uğradığı suikast sonucu ömrünü yitiren Araştırmacı Gazeteci Uğur Mumcu’yu Çiğli Uğur Mumcu Mahallesi’nde bulunan heykeli önünde düzenlediği merasimle andı.

Törende konuşan Çiğli Belediye Lideri Utku Gümrükçü, “Bu ülkenin aydınlanma gayretine katkı koymuş, Amerikan emperyalizmini, terörü ve silah kaçakçılığını korkusuzca yazmış Uğur Mumcu’nun izinde karanlıkları aydınlatacağız” dedi.

1993 yılında Ankara’da meskeninin önünde uğradığı bombalı taarruz sonucunda hayatını kaybeden araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu, Uğur Mumcu Mahallesi’nde heykelinin başında anıldı. Anma merasimine Çiğli Belediye Lideri Utku Gümrükçü, meclis üyeleri, STK temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Merasime katılanlar hürmet duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde Uğur Mumcu heykeline karanfil bıraktı.

Başkan Gümrükçü: “Karanlığın duvarlarını yıkacağız”

Türkiye’nin bu karanlık devirden kurtularak aydınlığa çıkacağını belirten Lider Utku Gümrükçü, “Bugün bizim için acı bir gün. Yazılarını ve kitaplarını okuyarak büyüdüğümüz Atatürkçü aydın Uğur Mumcu’nun ortamızdan ayrılışının yıldönümü. ‘Hoş Gelişler Ola Mustafa Kemal Paşa’ Marşını köşesine taşıdığı bir yazısında ‘soldan sağa sağdan sola’ kelamları sebebiyle solu övmek ile suçlanır ve yargılanır. Lakin hakikat bildiği gerçekleri yazmaktan vazgeçmez. Bu ülkenin aydınlanma çabasına katkı koymuş, Amerikan emperyalizmini, terörü ve silah kaçakçılığını teker teker yazdı fakat toplum olarak onu koruyamadık. Cumhuriyetimizin 100. Yılına girdik. 100 yıl evvel ülkemize bağımsızlığını kazandırarak Cumhuriyeti getiren bir Kemal vardı, 100 yıl sonra bir öteki Kemal 2016 yılında başladığı adalet yürüyüşü, yaptığı çalışmalar ve kurduğu 6’lı masa ile Cumhuriyeti adaletle taçlandırmak için uğraş ediyor. Bizler de genel liderimize sahip çıkacağız ve karanlık duvarlarını yıkarak ülkemizi daima birlikte aydınlatacağız” tabirlerini kullandı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın