Büyükşehir itfaiyesinden AB Projesi eğitimi

Antalya Büyükşehir Belediyesi Avrupa Birliği (AB) Programı Erasmus + Projesi kapsamında ‘İtfaiye Teşkilatında Yangın Çıkış Nedenlerinin Belirlenebilmesi için İtfaiyecilerin Mesleksel Eğitimi’ düzenlendi. 

Avrupa Birliği(AB) Programı Erasmus + Projesi kapsamında ‘İtfaiye Teşkilatında Yangın Çıkış Nedenlerinin Belirlenebilmesi için İtfaiyecilerin Mesleksel Eğitimi’ proje programı Büyükşehir Belediyesi Hürriyet İtfaiye İstasyonu’nda gerçekleşti. Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın koordinesinde ve mesken sahipliğinde düzenlenen eğitime, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Arslan, İtfaiye Daire Lideri Ahmet Kısa, Dış Münasebetler Daire Lideri Zeynep Tuğçe Çiftçibaşı Güç, Polonya’dan Seweryn Gutkowski, Agnieszka Wojciechowska, İrlanda’dan Tony Shevlin, Pete Mc Donnell, Seamus Joyce ve proje ortakları İrlanda ve Polonya’dan itfaiye temsilcileri katıldı.  

BÜYÜKŞEHİR İTFAİYESİ ANTALYA’NIN GURURU 

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Teşkilatı’nın Antalya’nın gururu olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Arslan, “Kahramanmaraş ve 10 vilayetimizde yaşanan zelzele afetinde itfaiye erlerimizin arama kurtarma çalışmalarında gösterdiği özveriden ötürü kutluyorum. Yalnızca yangın söndürme değil katıldığı bütün harika afetlerde çok başarılı imtihanlar verdi. İki yıl evvel Manavgat yangınında 80 bin hektar alan kül oldu, 23 yerleşim yeri yandı. Kısa müddet evvel Kumluca sel felaketini yaşadık, iki afette de takımlar çok başarılı çalışmalar yaptı. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Teşkilatı insan kaynaklarının sayısını arttırdı, müdahale araçlarından donanımlara kadar en son teknolojileri takip ederek güncelledi” diye konuştu.   

692 İŞÇİ ALANDA ÇABA VERİYOR 

Eğitim programında konuşan Büyükşehir Belediye İtfaiye Daire Lideri Ahmet Kısa, proje ortaklarına Antalya İtfaiyesi’nin çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi: “Antalya genelinde toplam 47 istasyonumuz bulunuyor. Takımımızı daima yeniliyor gençleştiriyor ve güçlendiriyoruz. Son iki yılda İtfaiyecilik Meslek Yüksekokulu mezunu 225 itfaiye eri misyona başlarken, bugün itibariyle 692 işçi ile hizmet veriyoruz. Kent genelinde yıllık ortalama 13 bin üzerinde hadiseye müdahale ediyoruz. İhbar geldiğinde kırsal bölgelerde yerleşim yerinin uzak olduğu noktalara ortalama 9 dakika içerisinde ulaşıyoruz, ilçe merkezlerindeki ihbarlara ise 7 dakikanın altında ulaşıyoruz. Şu anda bu hizmetleri 171 tane itfaiye aracımızla yerine getiriyoruz.” 

Eğitim kapsamında proje ortakları İrlanda ve Polonya temsilcileri de kendi çalışmaları hakkında bilgi verdi. Eğitim sonunda yabancı konuklara Hürriyet İstasyonu’ndaki itfaiye araçları ve ekipmanlar tanıtılarak bilgi verildi.
 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın