Beyin anevrizma nedir ve belirtileri nelerdir? Beyin anevrizmanın tedavisi var mıdır?

Aktör Tom Sizmore meskeninde geçirdiği beyin anevrizmasından sonra apar topar hastaneye kaldırıldı. Oyuncudan görülen beyin anevrizması araştırılmaya başlandı. Aort damarların hasar almasıyla ortaya çıkan ve sonucu vefata kadar giden bu hastalık hakkında merak edilenler haberin ayrıntısında yer alıyor. Pekala beyin anevrizması nedir ve belirtileri nelerdir? Beyin anevrizmanın tedavisi var mıdır?

Anevrizma, atardamarın ya da aort damarlarının zayıf bir noktasının genişleyerek balonlaşmasıdır. Çoklukla anevrizma 40 yaşından sonra ortaya çıkar. Fakat son zamanlardaki metropol hayat bu hastalığın gençlerde bile çıkmasına neden olmuştur. Çok yorgunluk gerilim ve kâfi beslenememe sonucu yaşanan anevrizma beyinde ortaya çıkar. Anevrizma damarların çatallanma bölgelerinde oluşur. Bu bölge ağır kan ya da hava basıncına maruz kalınca genişler. Genişleyen damarlar patlamaya sebebiyet verir. Beyin içinde küçük kanamalar yaşanmasına neden olur. Beyindeki kan oranı artıkça önemli hasarlar yaşanır. Erken müdahale edilmediğinde bedende hasarlara neden olan anevrizma, vefat ile sonuçlanabilir. İrili ufaklı kanamalar beyin içinde yayıldığından bu hastalığı yaşayan hastanın daima denetim altına tutulması lazım. Çok nadiren belirti gösteren anevrizma bilhassa aile hikayesinde bulunanların daima sıhhat tetkiklerinden geçmesi gerekir. Bilhassa sıcak havalar beyin anevrizmasını tetikleniyor. 

Tom Sizemore

BEYİN ANEVRİZMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

Yüksek tansiyondan kaynaklanan ani beyin basıncı,

Önemli beyin hastalıkları sırasında ya da sonrasında,

Beyindeki kan oranını yükselten ani his değişimleri,

Aşırı ilaç, kokain yahut uyuşturucu kullanımı,

Doğuma giren bir bayanın fazla ıkınması, 

Ailede daha evvel yakın bireylerden birinin yaşaması, 

Sigaradaki nikotinin beyin damarlarını genişletmesi üzere nedenler anevrizmanın oluşmasına ve patlamasına neden olur.

anevrizma

ANEVRİZMANIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Anevrizması patlayan insanların %20’si apansız ölür.

Birkaç saat yahut birkaç gün süren şiddetli baş ağrısı olur.

Bulantı yahut kusma üzere durumlar görünür.

Boyun hareketinde şiddetli kasılmalar meydana gelir.

Şuur bozukluğu konsantre eksikliği,

Migren nöbetlerine benzeri nöbet geçirme,

Görme kaybı ile birlikte yaşanan görsel bozukluk,

Ani gelen uyku hali, göz kapaklarının ağırlaşması ve gözlerin içinin kan toplaması üzere nedenler ortaya çıkabilir. 

Beyinde başlayan kanamanın bedeni denetleyen nöronlarının fonksiyonunu yitirmesiyle kol yahut bacaklarda kuvvet kaybı görülür.

anevrizma tedavi

ANEVRİZMANIN TEDAVİSİ NEDİR?

Beyinde anevrizma kanaması hasar yaratmışsa bunun tedavi edilmesi zorlaşır. Kanamış anevrizmanın tedavisi yine kanama oluşmasını ve ani mevti engellemek için yapılır. Kanamaya bağlı kaybedilen beyin işlevleri rehabilitasyon metoduyla yine kazandırılmaya çalışılır. Cerrahi müdahale ile anevrizmayı besleyen damarlara klipleme yerleştirilir. Fakat hiç cerrahi müdahale edilmeden de yapılan metotlar vardır. 

https://i20.haber7.net/resize/1300×731//haber/haber7/photos/2019/13/beyin_anevrizma_nedir_ve_belirtileri_nelerdir_anevrizma_tedavisi_var_midir_1553761518_853.jpg Yasemin

Yorum yapın