Bayraklı Uğur Mumcu’yu unutmadı!

Araştırmacı Gazeteci – Müellif Uğur Mumcu, katledilişinin 30. yıldönümünde Bayraklı’da iki
farklı aktiflikle anıldı. “Sönmeyen Işık Uğur Mumcu” fotoğraf standı ziyaretçilere his dolu anlar yaşatırken, İzmirli gazetecilerin Mumcu’yu anlattığı söyleşi Cumhuriyet sevdalılarını buluşturdu. Lider Sandal “Uğur Mumcu’nun açtığı aydınlanma ve pak toplum yolu, bizim de yolumuzdur. Demokrasi gayretimizden bir adım geri atmayacağız” dedi.
 
‘MUMCU’ ANISINA İKİ ETKİNLİK
Bayraklı Belediyesi, Araştırmacı Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’nun katledilişinin 30’uncu yılı
dolayısıyla iki farklı anma programı düzenlendi. Birinci olarak Süvari Yüzbaşı Şerafettin Kültür ve Hizmet Merkezi’nde, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (UMAG) işbirliği ile fotoğraf standı açıldı. Fotoğraf Sanatkarı Gürsel Gökçe’nin yapıtlarından oluşan stant ziyaretçilere his dolu anlar yaşattı. Açılışı Bayraklı Belediye Lideri Serdar Sandal, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Lideri Dilek Gappi, CHP Bayraklı İlçe Lideri Didem Gültekin, gazeteciler ve vatandaşlar birlikte yaptı. Stant öncesinde Mumcu’nun fotoğrafının başına karanfiller bırakıldı, anı defteri imzalandı. Standın 3 Şubat’a kadar açık kalacağı belirtildi.

Osmangazi Konferans Salonu’nda ise “İzmirli Gazeteciler Uğur Mumcu’yu Anlatıyor” temalı
söyleşi gerçekleştirildi. Mumcu’nun hayatı, yazıları, fikirleri anlatıldı, anılar paylaşıldı.
Salonu dolduran Cumhuriyet sevdalıları, konuşmacıların kelamını sık sık alkışlarla kesti.

‘YOLU YOLUMUZDUR’
Bayraklı Belediye Lideri Serdar Sandal, “Uğur Mumcu’nun açtığı aydınlanma ve temiz
toplum yolunu, onu katlederek bitireceklerini sananlar yanıldı. Zira 30 yıldır milyonlarca Cumhuriyet sevdalısı hala Mumcu’nun müsaadeden gidiyor, fikirlerini yaşatıyor. Bu davadan vazgeçmemiz mümkün değil. Bizi, inananları, bu ülkeyi sevenleri bir adım geri attıramadılar, attıramayacaklar. Demokrasi, özgürlükler ve geleceğimiz noktasında bu ülkenin evlatları ayağa kalkmış durumda. Mumcu’nun yolu yolumuzdur. Hürmet ile anıyorum” dedi.
 
‘ARAŞTIRMAKTAN, SORGULAMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ’
İzmir Gazeteciler Cemiyeti Lideri Dilek Gappi, “Basın ne kadar özgürse bir toplum o kadar özgür ve onurludur. Uğur Mumcu üzere pek çok aydın, gerçek ve dürüst gazetecilik anlayışının bedelini vücuduyla ödedi. Lakin fikirler hiçbir vakit ölmedi! Araştırmaktan, sorgulamaktan asla vazgeçmedik, geçmeyeceğiz. Zira bu ülkede yurtsever, araştırmacı, onurlu, kalemini satmayan gazeteciler hala var ve sayıları az değil. Bir Mumcu öldü, binlercesi yaşıyor, yaşayacak. Doğruları söylemekten geri durmayacağız” dedi.

Söyleşiye; Yenigün Gazetesi Genel Yayın Direktörü Hakan Dirik, Ege Telgraf Gazetesi Haber Müdürü Hakan Hür, Yeni Bakış Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Emin Varol, İlkses Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Erdal Erek, 9 Eylül Gazetesi Yayın Koordinatörü Keyifli Yılmaz, İzGazete Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Yağız Barut konuşmacı olarak katıldı.

KİM NE DEDİ
Yenigün Gazetesi Genel Yayın Direktörü Hakan Dirik: “Bugün bir aydınlanma neferini
anıyoruz lakin tablo karanlık. Her şeyden evvel cinayetin kendisi karanlık bir olay. Araştıran,
sorgulayan, tarikat, siyaset, para, terör ve bunların art planlarını yazmaya çalışan bir insan katledildi. Faili meçhul deniyor lakin failler biliniyor. 30 yıldır isimleri bilinen şahıslara bu buyruğu kimin verildiği sorulmadı, sorulmuyor. Faili meçhul değil, katledenler aşikâr fakat bu karanlık olayın aydınlanmasını isteyenler meçhul. Onlar bilinmiyor. Mumcu’nun katledilmesi, gerçek gazeteciliğin de katledilmesine yol açtı. Fakat karamsarlık lüksümüz yok.”
 
Ege Telgraf Gazetesi Haber Müdürü Hakan Hür: “Uğur Mumcu, işaret ettikleri, süper Türkçesi ve güçlü kalemiyle Türkiye’nin en değerli gazetecilerinden biriydi. Bugün yaşıyor olsaydı adım üzere eminim 81 yaşında hala araştıran üreten saygın bir gazeteci olacaktı. Tahminen mahkemelerde, mahpuslarda geçen bir ömrü olacaktı lakin o tekrar de hakikat bildiklerini söylemekten, yazmaktan geri kalmayacaktı. Ruhu şad olsun.”
 
Yeni Bakış Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Emin Varol: “Herkesin konuşmaktan, yazmaktan
korktuğu bahisleri araştırmaktan, sorgulamaktan, yazmaktan vazgeçmeyen çok kıymetli bir
gazeteciydi Mumcu. Kimsenin cüret edemediklerini yapan, özgürce araştıran ve yazan bir kıymetti.”
 
İlkses Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Erdal Erek: “Uğur Mumcu üzere yurtseverlerin
yaptıkları iş çok kutsaldı. Cesaretli olmanın, araştırmanın, düşünmenin ve yazmanın bedelini
canlarıyla ödediler. Bugün onların niyetlerinin ışığında yaşamaya devam ederken Uğur
Mumcu’yu her vakit hatırlarsak ve mesleğimizin kıymetlerini yine canlandırıp gençlere yol açabilirsek tahminen Uğur Mumcu’nun bize bıraktığı anısına sahip çıkmış oluruz.”

9 Eylül Gazetesi Yayın Koordinatörü Keyifli Yılmaz: “Belgeli gazeteciliğin atası olarak
tanımlayacabileceğimiz Uğur Mumcu, bugün yaşasaydı, ülkemizde çok daha düzgün bir gazetecilik anlayışı olurdu. Mumcu’nun fikirlerinin ışığında gelecek kuşaklarda de bilgi, evrak ve araştırmaya dayalı haberciliğin gelişmesi gerektiğini düşünüyorum.”
 
İz Gazete Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Yağız Barut: “Unutmamanın ve unutturmamanın
devrimci bir aksiyon olduğunu düşünüyorum. Halk ne kadar mert olursa, gazeteciler de o
kadar cesaretli olur ve gerçeğin peşinde koşar. Suskunlar toplumu olduğumuz sürece neden
gerçekler yazılmıyor diye sorulmamalı. Daha fazla mert olmalı ve doğruyu bulmak için
mücadelemizi sürdürmeliyiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın