Adıyaman’da 350 konutlu iki konteyner kent kuruluyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 6 Şubat zelzelesinde bin 400’ün üzerinde binanın yıkıldığı Adıyaman’da iki konteyner kent kuruyor. Yer ve altyapı çalışmalarının sonuna yaklaşılan konteyner kentlerde toplam 350 süreksiz konut ve toplumsal alanlar yer alacak.

Büyük can kayıplarının yanı sıra yüz binlerce kişinin evsiz kalmasına neden olan sarsıntının yaralarını sarmak için İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in talimatıyla afetin yaşandığı Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Osmaniye’de konteyner kentler kuruluyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Adıyaman Afet Uyum Ünitesi, Yenimahalle’de toplam 36 bin metrekarelik iki konteyner kent kurmak için çalışmalara başladı.

Ortak akılla kurulan süreksiz barınma merkezi
Adıyaman’da kuracakları konteyner kent için bölgedeki sivil toplum örgütleri ile çalıştıklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi EGEŞEHİR Yapı Planlama A.Ş. Genel Müdürü ve Adıyaman Afet Uyum Ünitesi Koordinatörü Ekrem Tükenmez, “Adıyaman’da iki farklı noktada yer tahsisi yaptık. Bu iki noktada kuracağımız konteyner kentte Adıyaman Tabip Odası’yla birlikte çalışacağız. Şu an alanlarda taban sıkılaştırması, yer düzeltme çalışmalarını tamamlamak üzereyiz. Konteyner yerleşim planlarını düzenledik. Yeniden bu planları düzenlerken Adıyaman Tabip Odası’ndan, Adıyaman Mimarlar Odası’ndan konteyner kentin yerele uyumlu olması için fikirler aldık. Onlardan aldığımız fikirlerle planlarımızı hazırladık” diye konuştu.

İki noktada toplam 350 konutlu konteyner kent
Konteyner kentin altyapı hazırlıklarına başladıklarını aktaran Tükenmez, “Temiz su, atık su masraflarının belirlenmesi, elektrik altyapısının oluşturulması ve yerleşim alanlarının düzenlenmesini yapacağız. Konteynerlerimiz gelmeye başladı. Geldikçe ve altyapı tamamlanınca yerleşime geçeceğiz. Konteyner kentimizde toplumsal hizmet alanları, çamaşırhaneler, çocuk oyun alanları, sıhhat hizmeti verecek klinikler yer alacak. Bu alanda 160 konteyner olacak, 130 konteyner barınma hedefli, başkaları toplumsal aktivite maksatlı kullanılacak. Öbür alanda 250 konteyner kurulabilir bir alan olacak. 220 tanesi barınma emelli olarak kullanılacak. İki alanda toplam bin 400 kişinin konaklayabileceği 350 konteyner alanı kurmuş olacağız” halinde konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın